تصویر پروفایل

راه اندازی شبکه بیسیم خانگی

وقتی تصمیم به راه اندازی یک شبکه بی سیم خانگی گرفتم، اولین کار به نظرم تهیه یک Access Point DLink 1150 بود. من تو خونه اینا رو داشتم:

 • کامپیوتر خانگی (دارای کارت شبکه)
 • لپ تاپ MSI (دارای کارت شبکه وایرلس)
 • لپ تاپ Dell (دارای کارت شبکه وایرلس)
 • پرینتر Canon LeserJet
 • ADSL Modem (دارای خروجی LAN و USB)چرا استفاده از شبکه بی سیم وقتی میشه از مودم ADSL وایرلس استفاده کرد؟ 
  این سوالی بود که برای منم پیش اومد اما خودم جوابشو پیدا کردم! تا اونجا که فهمیدم مودم نمی تونه نقشه شبکه رو ایفا کنه و نمی شه روش پرینتر و فایل share کرد.کارهایی که من انجام دادم:
  اول Access Point رو با کابل شبکه وصل کردم به PC و تنظیماتشو با توجه به دفترچه راهنماش انجام دادم. دو توصیه مهم:

  • پیشنهاد می کنم طوری تنظیم کنید که IP دهی اتوماتیک باشه.
  • حتما رو شبکه password بذارید که خدایی نکرده کسی سوء استفاده نکنه!

  بعد مودم ADSL رو با کابل USB به PC وصل کردم. اینجوری PC نقش Server رو تو شبکه ایفا می کنه. بعد با یکی از لپتاپ ها شبکه رو پیدا کردم و بهش کانکت شدم. بعد تو Server رفتم به آدرس زیر:

  Start/control panel/network connections

  رو connection شبکه راست کلیک کردم بعد properties رو زدم بعد رفتم به قسمت advanced و گزینه allow other network users to through this computer network connection رو تیک زدم. حالا اینترنت هم رو شبکه share شد! اگه نشد یه restart بکنین درست می شه!
  چه جوری file و printer رو share کردم؟
  تا اونجایی که فهمیدم نمیشه فایل رو share کرد و شما باید فولدر رو شیر کنید.
  اول رو فولدر مورد نظر راست کلیک کردم بعد sharing and security رو زدم بعد share this folder on network رو تیک زدم و صبر کردم تا تموم شه! رو آیکون شبکه کنار ساعت دوبار کلیک کردم صفحه جدیدی که باز شد رفتم تو قسمت Support و IP دستگاه رو یادداشت کردم. بعد از یک کامپیوتر دیگه رفتم تو run و عبارت IP\\ وارد کردم مثلا اینجوری ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱\\ و enter رو زدم صبر کردم تا صفحه باز بشه به همین سادگی دسترسی پیدا کردم.
  چیزی که بیش از همه خیلی بدردم خورد این بود که یکی از لپتاپ ها CD-Rom نداشت و من با share کردن DVD-Rom از روی PC این مشکل رو حل کردم.
  برای share کردن printer هم اول رفتم به آدرس زیر:

  Start/control panel/printers and faxes

  بعد رو پرینتر راست کلیک کردم sharing رو زدم و share this printer رو تیک زدم. بعد از یک کامپیوتر دیگه با استفاده از run و وارد کردن IP کامپیوتری که از روش پرینتر رو share کردم دیدم که یک گزینه اضافه شده به اسم printers and faxes رفتم توش و رو پرینتر share شده راست کلیک کردم و connect رو زدم.
  نکته: در همه شبکه ها همیشه سرور باید روشن باشه مگر اینکه نخواین از شبکه استفاده کنین.

۱۳۹۶/۰۶/۱۳

همکاری با ما

به خانواده ی گستره ی دانش بپیوندید

ورود