کابل در شبکه

گستره دانش آکادمی تخصصی آی تی در مشهد دوره های تخصصی سیسکو مایکروسافت امنیت لینوکس برنامه نویسی وب اندروید

به طور کلی دو نوع کابل در شبکه های کامپیوتری استفاده میشود. نوع اول کابلی است که برای ارتباط یک پایانه و سوئیچ به کار میرود که به این نوع کابل مستقیم یا Straight گویند.

network-cable_1

نوع دوم کابلی است که برای ارتباط دو پایانه مانند دو کامپیوتر به کار میرود که به این نوع کابل Cross گویند.network-cable_2

مدل های متفاوت کابل کشی
کابل های UTP
به منظور کابل کشی کابل های UTP از دو استاندارد متفاوت T-568A و T-568B استفاده می گردد . نحوه عملکرد دو مدل فوق یکسان بوده و تنها تفاوت موجود به رنگ زوج هائی است که به یکدیگر متصل می شوند.در کابل های UTP از کانکتورهای استاندارد و چهار زوج سیم بهم تابیده استفاده می گردد :

network-cable_3

  • زوج اول : آبی و سفید/ آبی
  • زوج دوم : نارنجی و سفید /نارنجی
  • زوج سوم : سبز و سفید/ سبز
  • زوج چهارم : قهوه ای و سفید / قهوه ای

در شبکه های ۱۰/۱۰۰ Mbit از زوج های دو و سه استفاده شده و زوج های یک و چهار رزو شده می باشند. در شبکه های گیگا اترنت از تمامی چهار زوج استفاده می گردد. کابل های CAT5 متداولترین نوع کابل UTP بوده که دارای انعطاف مناسب بوده و نصب آنان بسادگی انجام می شود .
در سوکت زدن سر کابل ها باید ترتیب خاصی را در نظر گرفت که دو ترتیب رنگ استاندارد بنامهای ClassA و ClassB شناخته میشوند. اگر چه استفاده از ترتیب رنگهای دیگر ممکن است درست جواب دهد اما به طور یقین خالی از اشکال نخواهد بود و شما را در عمل دچار نقص و کاستی هایی خواهد کرد به خصوص در سرعت واقعی شبکه. شکل های زیر نحوه سوکت زنی کابلها را در حالت مستقیم و کراس نشان می‌دهند:

سوکت زنی کابل در حالت مستقیم

network-cable_4

سوکت زنی در حالت کراس

network-cable_5

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *